Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z animals.org.pl
Cavapoo – hodowla
Początki hodowli cavapoo sięgają lat 90. Właśnie wtedy rasa pojawiła się po raz pierwszy w Australii. Szybko zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a następnie rozprzestrzeniła się po całej Europie. Cavapoo od kilku lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Hodowla psów rasy cavapoo polega na krzyżowaniu ze sobą przedstawicieli, którzy wykazują najlepsze cechy charakteru i wygląd. Dzięki temu, rasa z biegiem lat staje się coraz lepiej ukształtowania. Absolutnie nie wolno rozmnażać psów obciążonych chorobami, które mogą odziedziczyć kolejne pokolenia.
Cavapoo – charakter
Hodowcy postarali się o stworzenie psa z idealnym charakterem. Rasa jest bardzo przyjazna, miła, towarzyska i uwielbia spędzać czas z rodziną. Temperament psów cavapoo może się różnic, ponieważ nie jest on jeszcze dobrze wykształcony – rasa jest bardzo młoda. Cechy charakteru cavapoo sprawiają, że jest on idealnym towarzyszem dla dzieci.
Cavapoo nie lubią przebywać same, mogą odczuwać lęk separacyjny, który może być powodem ich złego zachowania. Należy zapewnić im także sporo rozrywki i możliwości na wyładowanie energii – zabawa, długie spacery, psie sporty.
Cavapoo – choroby
Psy rasy cavapoo mają całkiem dobre zdrowie, ale jak u każdego psa mogą u nich wystąpić choroby. Jeżeli zauważysz u swojego pupila problemy zdrowotne, zabierz go do weterynarza.
Najczęstsze choroby cavapoo:
- zanik siatkówki – choroba oczu, która powoduje pogorszenie siatkówki oka. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią opiekę, schorzenie może postępować i doprowadzić do ślepoty nocnej, a ostatecznie do całkowitej ślepoty. Niestety całkowite wyleczenie tej choroby jest obecnie niemożliwe.
- problemy z sercem – u capavoo są zazwyczaj wrodzone. Choroba zastawki mitralnej charakteryzuje się zbyt dużym ciśnieniem z lewej komory serca, co może spowodować zużycie zastawki i wyciek oraz szmery w sercu.
- zwichnięta rzepka – czyli zsunięcie rzepki, które jest spowodowane zniekształceniem lub urazem rzepki. Psy chore mogą mieć problemy z chodzeniem, ponieważ czują ból w łapce.
Cavapoo – pielęgnacja
Pielęgnacja cavapoo zależy od rodzaju pieska, jakiego posiadamy. Wśród przedstawicieli tej rasy występują psy o sierści krótkiej, długiej i falowanej a także kręconej. Im bardziej załamany kształt ma włos, tym trudniejsza jest jego pielęgnacja. Każdego długowłosego psa rasy cavapoo należy wyczesywać 3-4 razy w tygodniu oraz fundować mu wizyty u profesjonalnego grommera, jeżeli chcemy, aby zachwycał swoim wyglądem.
Cavapoo – żywienie
Żywienie cavapoo polega na doborze odpowiedniej karmy dla psa dobrej jakości – może to być np. sucha karma josera, brit, eukanuba. Artykuły żywieniowe dostępne w supermarketach zazwyczaj nie mają zbilansowanego składu. Musimy pamiętać, że odpowiednia karma dla psa gwarantuje mu zdrowie i piękny wygląd. Waga cavapoo waha się między 3-11 kg. Psy o mniejszej wadze oraz wzroście są potomkami pudla miniaturowego.
Zobacz także: