Cavapoo – opis rasy, charakter, wzorzec, hodowla

Cavapoo to ciekawa, nowa rasa, powstała w wyniku krzyżowania Cavalier King Charles Spaniela oraz pudla. Przodkowie, pozwolili na wykształtowanie nowej, przyjaznej i bardzo inteligentnej rasy.
cavapoo

Cavapoo idealnie sprawdzają się jako członkowie rodziny a nawet asystenci osób niepełnosprawnych. Niestety, nie jest to jeszcze oficjalnie uznana rasa. Jaki charakter ma pies rasy cavapoo? Jak go pielęgnować? Jak wygląda? Tego dowiesz się w niniejszym artykule. 

Cavapoo – charakter

cavapoo charakter psa

Cavapoo posiada bardzo przyjazny charakter, idealny dla rodzin. Psy świetnie dogadują się z dziećmi i zachęcają je do siebie wyglądem puszystego misia. Po pudlach są wyjątkowo inteligentne, podatne na szkolenie i mają doskonałą pamięć. Łatwo poddają się socjalizacji, jeżeli trafią na konsekwentnego właściciela. Psy rasy cavapoo uwielbiają towarzystwo oraz bliskość członków rodziny i z powodzeniem są wykorzystywane jako pies asystujący lub towarzysz osób niepełnosprawnych. Potrzebują sporo aktywności, bo bez tego mogą być marudne i sprawiać problemy. 

Cavapoo – historia rasy

Cavapoo, zwany także inaczej “cavoodle” należy do ras nowych. Opis rasy cavapoo nie jest związany ze starą, fascynującą historią, a jest wynikiem krzyżowania ras, aby uzyskać oczekiwany efekt. Początki psów cavapoo sięgają lat 90. XX wieku, a rasa powstała w wyniku skrzyżowania pudla miniaturowego oraz cavalier king charles spaniela. Hodowcy chcieli uzyskać rasę psa idealną do towarzystwa i dla rodzin.

Celem było stworzenie towarzysza, który nie uczula. Dzięki temu, że psy cavapoo gubią bardzo mało sierści – jest to praktycznie nie zauważalne, mocno ogranicza się u nich transmisja alergenów. Co prawda u niektórych osób ze sporą skłonnością do alergii, może się ona ujawniać podczas zabawy, głaskania oraz przebywania w towarzystwie pudla cavapoo. Dlatego przed zakupem psa tej rasy, należy upewnić się – np. u hodowcy, czy alergia będzie się uaktywniać. Ojczyzną psów cavapoo jest Australia, a z biegiem czasu rasa rozpowszechniła się na całą Europę. Najczęściej rasę psa cavapoo możemy spotkać w Wielkiej Brytanii. 

Cavapoo nie jest aktualnie rasą uznaną za oficjalną. Organizacja FCI odmówiła jej uznania. Nasz ojczysty Związek Kynologiczny ZKWP również nie wpisał cavapoo do spisu ras. Te decyzje mają związek z tym, że rasa jest jeszcze bardzo młoda. Być może psy cavapoo w przyszłości zostaną oficjalnie uznane. 

Zobacz też:  Cavapoo vs Goldendoodle - czym się różnią te rasy?

Cavapoo – wygląd

Psy tej rasy mają bardzo różnorodny wygląd, który odziedziczył po swoich przodkach. Charakterystyka cavapoo to w skrócie piękne oczy, przyjemna sierść, wspaniały charakter i usposobienie. Jeśli chodzi o wzrost cavapoo może być on mały lub średniej wielkości. Mierzy od około 22 do 35 cm wysokości. Mają one budowę ciała szczupłą lub bardziej zbudowaną, a waga cavapoo bardzo się waha. Może wynosić od 3 do nawet 11 kg i jest uzależniona od rodziców psa. Wysokość cavapoo zależy od doboru odmiany pudla – jeżeli skrzyżuje się pudla miniaturowego z cavalierem, otrzymamy mini cavapoo. Sierść psów tej rasy może być kręcona lub długa i falowana. Uszy powinny być wiszące, długie, a kufa dłuższa lub

Ubarwienie psa cavapoo zależy od koloru sierści rodziców. Najczęściej występujące maści to:

W związku z tym, że rasa nie została uznana, nie istnieje żaden oficjalny wzorzec tej rasy.

Cavapoo – hodowla

cavapoo zalety

Mimo że rasa nie jest oficjalna, w Polsce i za granicą istnieje wiele hodowli cavapoo. Aby wybrać dobrą hodowlę, należy pamiętać, aby dobrze ocenić warunki w niej panujące. Matka oraz szczeniaki cavapoo powinny mieć zapewnione doskonałe warunki, czyste pomieszczenia, zbilansowane posiłki oraz opiekę weterynarza. Szczeniaki cavapoo należą do drogich. Cena cavapoo waha się od 5 do nawet 12 tysięcy zł. Odpowiedni hodowca pomoże nam wychować szczenię, wytłumaczy nam na czym polega jego pielęgnacja oraz pomoże wybrać pasujące imiona dla cavapoo. 

Cavapoo – choroby

Jako, że cavapoo to rasa stosunkowo młoda, nie są jeszcze ściśle określone jej predyspozycje do chorób. Wiemy jednak, że najczęściej pojawiają się zwichnięcia łapek, wady serca oraz problemy z oczami – tzw. rdzawe ślady. Jako mała rasa cavapoo posiadają zwiększone ryzyko choroby przyzębia, dlatego warto zadbać o higienę zębów, co najmniej raz dziennie. Popularne choroby cavapoo które znamy dzisiaj, na szczęście nie są tak poważne i groźne jak w przypadku innych ras. 

Zobacz też:  Cavapoo vs Toy Poodle. Różnice i podobieństwa

 Cavapoo – pielęgnacja

cavapoo leży na kanapie

Rasa jest wynikiem skrzyżowania dwóch psów o długiej sierści, dlatego każdy cavapoo wymaga starannej pielęgnacji. W zależności od odmiany psa rasy cavapoo, możemy spotkać się z trzema rodzajami sierści:

  • sztywnym i twardym włosem w typie terriera, który wymaga najmniej pielęgnacji,
  • falistym włosem w typie cavaliera, który wymaga większej pielęgnacji i jest niestety mniej przyjazny dla alergików,. 
  • kręconym włosem w typie pudla, który jest przyjazny dla alergików i ma wygląd misia. Wymaga starannej pielęgnacji i częstego przycinania. 

W pielęgnacji psa rasy cavapoo ważne jest szczotkowanie włosa kilka rasy w tygodniu i wyrobienie rytuału pielęgnacyjnego. Zapobiegnie to gromadzeniu się zanieczyszczeń w sierści, splątaniu włosów oraz ich matowieniu. Cavapoo jak większość psów z dłuższym włosiem mają skłonność do tworzenia się kołtunów w pachwinach oraz pod szelkami oraz obrożą. Co 4-6 tygodni należy odwiedzić groomera, aby wykonał ona strzyżenie oraz profesjonalną pielęgnacje. Dzięki temu pies rasy cavapoo będzie prezentował się zdrowo i schludnie. 

Cavapoo mają skłonność do czerwonobrązowych plam łzowych pod oczami, dlatego należy systematycznie przemywać pyszczek wilgotną szmatką nasączoną specjalnym preparatem do usuwania przebarwień. Taki nawyk zapewni oczyszczenie wrażliwego miejsca pod oczami oraz usunięcie nieestetycznych plam. 

Żywienie psów tej rasy polega na zakupie odpowiedniej karmy. Karma dla cavapoo powinna być dostosowana do jego preferencji smakowych oraz bogata w witaminy oraz makro i mikroelementy. O odpowiednim żywieniu możemy porozmawiać z hodowcą. 

Cavapoo – wady i zalety

cavapoo opis rasy

Każdy, kto zastanawia się nad zakupem psem tej rasy, na pewno zastanawia się, jakie są wady i zalety cavapoo?

Psy te posiadają bardzo wiele pozytywów, między innymi alergizują dużo mniej niż inne rasy. Są przyjazne, łagodne, doskonale dogadują się z dziećmi, mają ciekawy, sympatyczny wygląd. Jeśli chodzi o wady, jest to bardzo młoda rasa, więc jej charakter nie jest jeszcze ustabilizowany. Dwóch przedstawicieli rasy może bardzo odbiegać od siebie w kwestii usposobienia. 



Zobacz także:
Zobacz też:  Maltipoo czy Cavapoo - różnica temperamentów
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też